PROSERIES BIKEPARTY
The ProSeries
Rider's Cup
The NexGen Series
SV Kids
Events
(c) 2013 - 2019 The StreetVelodrome Company Ltd. The words "Street Velodrome" and the StreetVelodrome logo are registered trademarks and licensed by The StreetVelodrome Company Limited. For website policy and terms please contact info@streetvelodrome.com

RESULTS: ROUND 7 BURY ST EDMUNDS

 

Here's the race results from Round 7 of the UK StreetVelodrome Series. 

 

PRO TEAM QUALIFYING (4 LAPS TEAM TIME TRIAL)

1st TEAM LONDON 39.59secs

2nd SOUTHCOAST ROLLERS 39.67secs

3rd TEAM CORNWALL 39.94secs

4TH ANGELS OF THE NORTH 39.95secs

5TH SUFFOLK SAINTS 41.82secs

6TH BELFAST TITANS 46.41secs

 

THE ELIMINATION RACES (3 LAPS HEAD TO HEAD SPRINT PURSUIT)

 

MALE PRO

HEAT 1 PATRICK ROBINSON (AON) BEAT MATTI HEMMINGS (CWL) 

HEAT 2 JACK RAVENSCROFT (SCR) BEAT JOHN STOCKWELL (SST)

HEAT 3 DAVE JOHNSON (LDN) BEAT ALI DUN (BEL) BY A CATCH

 

LOSER TIMES

1st JOHN STOCKWELL 27.76secs (PROGRESSED TO SEMIFINALS)

2nd MATTI HEMMINGS 29.18secs

3rd ALI DUN (BEL) NO TIME

 

FEMALE PRO

HEAT 1 JESS STONE (CWL) BEAT JESSICA WATTS (AON)

HEAT 2 ROWENA PRICE (SCR) BEAT TANYA GRIFFITHS (SST)

HEAT 3 ANNA GLOWINSKI (LDN) BEAT HELEN MACGREGOR (BEL) BY A CATCH

 

LOSER TIMES

1st JESSICA WATTS 31.36secs (PROGRESSED TO SEMIFINALS)

2nd TANYA GRIFFITHS 32.91secs

3rd HELEN MACGREGOR NO TIME

 

THE SEMI FINALS (3 LAPS HEAD TO HEAD SPRINT PURSUIT)

 

MALE PRO

S/F1 PATRICK ROBINSON BEAT JACK RAVENSCROFT

S/F2 DAVE JOHNSON BEAT JOHN STOCKWELL

 

FEMALE PRO

S/F1 JESS STONE BEAT ROWENA PRICE

S/F2 ANNA GLOWINSKI BEAT JESSICA PRICE

 

THE MEDAL RACES (3 LAPS HEAD TO HEAD SPRINT PURSUIT)

 

 

 

 

MALE PRO

BRONZE MEDAL: JACK RAVENSCROFT BEAT JOHN STOCKWELL

GOLD / SILVER MEDAL: DAVE JOHNSON BEAT PATRICK ROBINSON

 

 

FEMALE PRO

BRONZE MEDAL: ROWENA PRICE BEAT JESSICA WATTS

GOLD / SILVER MEDAL: JESS STONE BEAT ANNA GLOWINSKI

 

SPECIAL AWARDS

KING OF THE COBBLES - DAVE JOHNSON (LDN)

QUEEN OF THE COBBLES - JESS STONE (CWL) 

 

THE SERIES TABLES

 

MEDALS AWARD BY TEAM

1st TEAM CORNWALL 7 GOLD2 BRONZE

2nd TEAM LONDON 4 GOLDS 7 SILVERS

3rd ANGELS OF THE NORTH 3 GOLDS 2 SILVER 3 BRONZE

4th BELFAST TITANS 3 SILVERS 1 BRONZE

5th SOUTHCOAST ROLLERS 2 SILVERS 8 BRONZE

6th SUFFOLK SAINTS 0 MEDALS

 

 

CATCH TROPHY

1st TEAM CORNWALL 9 CATCHES

2nd TEAM LONDON 4 CATCHES

3rd SOUTHCOAST ROLLERS 3 CATCH

3rd ANGELS OF THE NORTH 3 CATCH

5th BELFAST TITANS 2 CATCH

 

MOST WINS TROPHY

1st TEAM LONDON 27 WINS

1st TEAM CORNWALL 25 WINS

3rd ANGELS OF THE NORTH 19 WINS

4th SOUTHCOAST ROLLERS 17 WINS

5th BELFAST TITANS 7 WINS

6th SUFFOLK SAINTS 1 WINS

 

NEXT EVENT ROUND THE SUPERFINALS, GREEN PARK, CENTRAL LONDON 30TH JULY

 

Please reload

Recent Posts
Please reload

Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic