PROSERIES BIKEPARTY
The ProSeries
Rider's Cup
The NexGen Series
SV Kids
Events
(c) 2013 - 2019 The StreetVelodrome Company Ltd. The words "Street Velodrome" and the StreetVelodrome logo are registered trademarks and licensed by The StreetVelodrome Company Limited. For website policy and terms please contact info@streetvelodrome.com

RESULTS: ROUND 2 HILLINGDON

 

 

 Here's the race results from Round 2 of the UK StreetVelodrome Series. 

 

PRO TEAM QUALIFYING (4 LAPS TEAM TIME TRIAL)

1st TEAM LONDON (LDN) 39.45s

2nd TEAM CORNWALL (CNW) 42.22s

3rd SOUTHCOAST ROLLERS (SCR) 42.30s

4th ANGELS OF THE NORTH (AON) 42.94s

5th BELFAST TITANS (BFT) 44.35s

6th SUFFOLK SAINTS (SST) 44.77s

 

THE ELIMINATION RACES (3 LAPS HEAD TO HEAD SPRINT PURSUIT)

 

MALE PRO

HEAT 1 PATRICK ROBINSON (AON) BEAT JACK RAVENSCROFT (SCR)

HEAT 2 NATHAN MCCOMB (BFT) BEAT MATTI HEMMINGS (CNW)

HEAT 3 DAVE JOHNSON (LDN) BEAT JOHN STOCKWELL (SST)

 

LOSER TIMES

1st JACK RAVENSCROFT (SCR) 29.53 sec (WITHDRAWN DUE TO INJURY)

2nd JOHN STOCKWELL (SST) 32.98 sec (PROGRESSED TO THE SEMIFINALS)

3rd MATTI HEMMINGS (CNW) 33.93 sec

 

FEMALE PRO

HEAT 1 ROWENA PRICE (SCR) BEAT JESSICA WATTS (AON) BY A CATCH

HEAT 2 JESS STONE (CNW) BEAT HELEN MACGREGOR (BFT) BY A CATCH

HEAT 3 ANNA GLOWINSKI (LDN) BEAT TANYA GIFFITHS (SST) BY A CATCH

 

LOSER TIMES

1st JESSICA WATTS (AON) NO TIME (PROGRESSED TO THE SEMIFINALS BASED ON PRO QUALIFYING RESULT)

2nd TANYA GRIFFITHS (SST) NO TIME

3rd HELEN MACGREGOR (BFT) NO TIME

 

THE SEMI FINALS (3 LAPS HEAD TO HEAD SPRINT PURSUIT)

 

MALE PRO

S/F1 PATRICK ROBINSON (AON) BEAT NATHAN MCCOMB (BFT)

S/F2 DAVE JOHNSON (LDN) BEAT JOHN STOCKWELL (SST) BY A CATCH

 

FEMALE PRO

S/F1 JESS STONE (CNW) BEAT ROWENA PRICE (SCR)

S/F2 ANNA GLOWINSKI (LDN) BEAT JESSICA WATTS (AON)

 

THE MEDAL RACES (3 LAPS HEAD TO HEAD SPRINT PURSUIT)

 

 

MALE PRO

BRONZE MEDAL: NATHAN MCCOMB (BFT) BEAT JOHN STOCKWELL (SST)

GOLD / SILVER MEDAL: DAVE JOHNSON (LDN) BEAT PATRICK ROBINSON (AON)

 

FEMALE PRO

BRONZE MEDAL: ROWENA PRICE (SCR) BEAT JESSICA WATTS (AON)

GOLD / SILVER MEDAL: JESS STONE (CNW) BEAT ANNA GLOWINSKI (LDN)

 

THE SERIES TABLES

 

MEDALS AWARD BY TEAM

1st TEAM CORNWALL 2 GOLD

2nd TEAM LONDON 1 GOLD & 3 SILVERS

3rd ANGELS OF THE NORTH 1 GOLD & 1 SILVER

4th SOUTHCOAST ROLLERS 3 BRONZE

5th BELFAST TITANS 1 BRONZE

6th SUFFOLK SAINTS 0 MEDALS

 

 

CATCH TROPHY

1st TEAM CORNWALL 3 CATCHES

2nd TEAM LONDON 2 CATCHES

3rd SOUTHCOAST ROLLERS 1 CATCH

 

MOST WINS TROPHY

1st TEAM LONDON 9 WINS

1st ANGELS OF THE NORTH 6 WINS

3rd TEAM CORNWALL 6 WINS

4th SOUTHCOAST ROLLERS 3 WINS

5th BELFAST TITANS 2 WINS

6th SUFFOLK SAINTS 0 WINS

 

NEXT EVENT ROUND 3 BELFAST 4TH JUNE

 

Please reload

Recent Posts
Please reload

Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic